Február az év legrövidebb hónapja. Olyan gyorsan eltelik, amilyen gyorsan megeszel egy tál farsangi fánkot, egy sarlósfecske átszeli a tengert, vagy amilyen gyorsan egy gepárd utoléri a zsákmányt… Tudod folytatni? Nehezen? Itt következnek a leggyorsabb állatok, hogy segítsenek.
A gepárd
A gepárd a leggyorsabb állat, ez közismert, legalábbis a szárazföldön. Amikor a zsákmányát üldözi, képes 90 km/óra sebességgel futni. Ám ezt a sebességet nem tudja sokáig tartani, és ha nem sikerül a vadászat, bizony nagyon kimerül. Ezért nem csak gyorsnak, de okosnak is kell lennie. Szerencsére az, okos állat, lopva cserkészi be az áldozatát. Az emberre nem veszélyes, mert – hitted volna? – nagyon félénk. A történelem nem tud olyan esetről, amikor gepárd emberre támadt volna.
A strucc
A strucc ugyan madár, mégsem a levegőben gyors – nem is tud repülni! –, hanem a szárazföldön. A legnagyobb testű szárnyas és egyben a leggyorsabb futó, akár 70 km/óra sebességgel is szaladhat. Szívesen csatlakozik legelő vagy vonuló antilop- és zebracsordához. A patások által felzavart pockokat, apró rágcsálókat, rovarokat könnyedén felkapkodja a porban. Erős, tollatlan combja nemcsak futásra, hanem rúgásra is alkalmas, még az oroszlánra is veszélyes lehet. Jól tesszük, ha tisztes távolságot tartunk tőle!
A fekete marlin
Ez a tengeri hal úszik a világon a leggyorsabban, akár 130 km/óra sebességgel. De nemcsak a sebessége, a mérete is impozáns: testhossza eléri a 4-4,5 métert. Különös ismertetőjele a hosszú orra, ami nem is orr igazából, hanem felső állkapcsának a nyúlványa. Hátúszója is különleges, felmeresztve vitorlaszerű az alakja. Emiatt hívják a családját, a marlinféléket vitorláskardoshal-féléknek. Kedvvel vadászik mindenféle halra és puhatestűre, az ember meg sajnos rá, ezért ma már védett.
A nagy sáskarák
Ahogy a rákfélék általában, a nagy sáskarák sem a gyors haladásáról híres. Ez a rák nagyon gyorsan üt. Olyan sebesen sújt le az áldozatára, akár egy puskagolyó. Kalapácsszerű első végtagjainak a mozgása elérheti a 80 km/óra sebességet, ami akkora erőt jelent, mintha a puszta öklünkkel átütnénk a falat. Az öklünk bánná. Neki azonban az ilyesmi meg se kottyan, köszönhetően a csodálatos anyagból készült páncéljának. A 10-20 cm hosszú rákocska az óceánok páncélos lovagja.
A sarlósfecske
Gondoltad volna? A sarlósfecske nem a fecskékkel, hanem a kolibrikkel áll rokonságban. Ráadásul elképesztő életmódot folytat: a költési időszak kivételével majdnem mindig a levegőben tartózkodik, fészkétől nagy távolságokra, több száz kilométerre elrepül. Vándormadár, tőlünk Afrika középső és déli vidékeire jár telelni. Kutatók apró adatrögzítő műszerrel láttak el néhány sarlósfecskét, így derült ki, hogy akadt köztük olyan, amelyik egyvégtében tíz hónapot töltött a levegőben. Valószínű, hogy képes repülés közben pihenni. Ebédszünetre sem áll meg, a levegőben repülő rovarokkal, legyekkel, szúnyogokkal táplálkozik. Neki tényleg élete a repülés.
A vándorsólyom
Kétségkívül a föld leggyorsabb állata. Hitelesített mérések tanúsítják, hogy zuhanórepülésben elérni a 400 km/óra sebességet. Olyankor repül így, amikor lecsap a prédára. Apróbb rágcsálókat, közepes méretű madarakat, hüllőket, rovarokat ejt el ezzel az elképesztő technikával. Nem vándormadár, viszont hatalmas területeket berepül. Nem hiába hívják vándorsólyomnak, az egész világ az otthona.