Panni, a világutazó sas
Már 12 országot bejárt Panni, a tavaly született parlagi sas. Az ifjú madárhölgy azzal vált ismertté, hogy a Hortobágyi Nemzeti Parkban két társával együtt olyan jeladó készüléket kapott, amilyen az autókban található GPS rendszer.
Az övé is tökéletesen pontos helymeghatározásra képes. Panni így hozzájárul ahhoz, hogy a veszélyeztetett fajnak számító parlagi sas életmódját, élőhelyeit és viselkedését a szakemberek jobban feltérképezhessék. Parlagi sas ma mindössze 2-3 ezer pár él a világon, a Kárpát-medencében ebből kb. 300. A jeladó szerint egyébként Panni átlagosan 500 méter magasan repül, de a Kárpátok hegygerincén átkelve járt már 2530 méter magasságban is. Jelenleg Ukrajnában, Kijev közelében portyázik.
Épül a világ legnagyobb szélerőműve
Nemrég egy nagy német vállalat elkészítette a világ legnagyobb szélerőművének a lapátjait. Egyenként 75 méter hosszúak. Dániában, egy tengeri szélfarmon fogják majd felszerelni őket egy 175 méter magas oszlopra.
Az óriás szélkerék teljesítménye majdnem kétszer akkora lesz, mint a mostaniaké. Súlya és előállítási költsége azonban az új eljárásoknak köszönhetően ezekénél kevesebb. Egyetlen ilyen szélerőmű képes lehet 5000 (!) lakás egész évi energiaellátását biztosítani.
A rejtőzködő haris
Harminc éve nem látott, Európában veszélyeztetett fajnak számító madarat, egy harist fogtak be és gyűrűztek meg nemrég a madárvédő szakemberek Magyarországon, Tata közelében.
A rendkívül rejtőzködő életmódot folytató madár jelenlétét leginkább csak a hangja árulja el. Fészkelő helyként ugyanis előszeretettel választ nem művelt, elhagyott, mindentől távol lévő szántóföldeket és legelőket, így megfigyelése finoman szólva sem könnyű. Fészkét a földön készíti fűszálakból. Leginkább magokkal, valamint rovarokkal táplálkozik, telelni pedig Kelet- és Dél-Afrikába jár.