Ez a kecses, gyönyörű tollazatú madár dísze a kertnek, baromfiudvarnak. Erős, rikácsoló hangjával azonban könnyen elijeszti a ház vendégeit. De miért rikácsol a gyöngytyúk?

 

A gyöngyszemek

Nem véletlenül tartották régen a kolostorkertekben, kastélyok vadasparkjában – akárcsak a pávát – díszmadárként. Sisakos fejdísze, apró, fehér pöttyökkel – gyöngyökkel – sűrűn teleszórt tollazata gyönyörködteti a szemet. A görög mítosz szerint ezek a gyöngyszemek királylányok könnycseppjeiből keletkeztek, akik halott testvérbátyjukat, Meleagrosz királyfit siratták.

 

  

 

Ki a nagyobb?

A kakas és a tyúk náluk szinte egyforma. Először nem is lehet megkülönböztetni őket. Ahogy nőnek – más madarakkal ellentétben – a tyúk azonban egyre nagyobb, testesebb lesz, míg a kakas mellette szemmel láthatóan elmarad. De végül a kakas járása, a fejtartása egyenes, büszke, a hangja pedig jóval erősebb lesz a tyúkénál, és fején a sisak is nagyobbra nő.

 

  

 

A vad ősök

Vadon élő ősének utóda, a sisakos gyöngytyúk az afrikai szavannákon szinte ugyanígy néz ki. Száraz, füves helyeken szeret az is legelészni, bogarászni naphosszat. A háziasított utód nálunk a baromfik közt az egyetlen, amelyik afrikai származással büszkélkedhet. Az ősök vad tulajdonságaiból sok máig jellemző rá. Szabad madár, ahogy mondják a gazdái, azt csinál, amit akar. Nem érdemes bezárni az udvarba, ha kedve tartja, úgyis kirepül a kertbe, átrepül a szomszédba, felrepül a fára, háztetőre. Kitűnő repülő.

 

 

Miért rikácsol?

Rengeteg rovart és gyommagot elpusztít a kertben. Ezért is tartják őt szívesen a gazdák. Meg azért, mert nagyon éber madár. Erős, rikácsoló hangjával már messziről jelzi a ház felé közelítőt, és elriasztja a kutyát, rókát, de még a patkányt, egeret is. Persze nem a gazda kedvéért rikácsol, dehogy, hanem mert fél. Nagyon ijedős madár. Minden apró zajra felneszel, kiabálni kezd, és sürgősen menekülésre fogja a dolgot.

 

  

 

Amikor nevelőszülő kell

A tojó áprilistól kezd tojni. Egy évben 60–80 tojást rak a fészkébe. A pelyhes kiscsibék csíkos hátúak. Először fázósan összebújnak, befúrják magukat az anyjuk pihe-puha és meleg tollazatába, de pár hét után már szaladgálnak, bogarásznak, keresgélnek maguk is a fű közt, és vígan repdesnek. Megtörténik azonban, hogy az ijedős és ideges anyjuk elhagyja őket. Ilyenkor a gazdák a felügyeletüket nevelőszülőre, pulykamamára bízzák.

 

 

Tudtad?

A gyöngytyúk kakasának nincs sarkantyúja. Ám a járása neki is nagyon büszke.