Ez a kedves, apró kis állat sokféle erdőben, tölgyesben, bükkösben, Sőt ártéri ligeterdőben, Füzesekben, gyümölcsösökben És nagyobb parkokban is előfordul, mégis ritkán láthatjuk. nagyon rejtőzködő életet él.

 

Miért rejtőzködik?

Mert apró, és mert sok az ellensége. Menyét, hermelin, bagoly, de még a róka is feni rá a fogát. Alig 6–8 centiméternyi, persze a hosszú farka nélkül (ami még kb. ugyanennyi), csak a szemei nagyok. Sok egér rokonától legfőképp éppen a farka különbözteti meg. Velük szemben neki ugyanis ezt a testrészét ugyancsak sűrű szőrzet borítja. A szeme viszont a rejtőzködő életmód miatt olyan nagy. Éjjeli életet él, sötétedés után jár ennivaló után, hogy lehetőleg minél kevesebb ellenségével találkozzon. A sötétben való tájékozódáshoz pedig fontos a jól működő, nagy szem.

 

  

 

Mancsa párnázott, azért, hogy az ágakon le s föl szaladgálva jól meg tudjon kapaszkodni. Magasan a fákon, a lombkoronában annyira nem szeret, a talajra is ritkán merészkedik, hanem a sűrű ágbogas, tüskés cserjésekben, bokrokban tanyázik előszeretettel, ahol még a tüskék is őt védelmezik.

 

Szereti a mogyorót?

Igen, a nyugat-európai országokban a fák rügye és hajtása mellett a mogyoró a legfontosabb eledele. A neve is innen ered, ezért mogyorós pele. Nálunk, a Kárpát-medencében élők változatosabban táplálkoznak, többféle bogyó, kökény, som, csipkebogyó és makk is bőven szerepel az étlapjukon. A hosszú téli álom után, tavasszal pedig, amikor nagyon le vannak gyöngülve, rovarokat, lárvákat is esznek.

 

   

 

A világrekorder alvó

Ez az apró rágcsáló már augusztus végén készülődni kezd a télre. A szokásosnál többet eszik, jól meghízik, testtömege akár a duplájára is nőhet (15–25 grammról akár 40 grammra is), és már októberben elvonul aludni, s csak áprilisban ébred fel, vagyis az év jó felét átalussza. A hosszú álom alatt teste egészen lehűl, alig lélegzik, a szívverése is lelassul. Így takarékoskodik a szervezete azért, hogy táplálék nélkül is túlélje a telet.

 

  

 

A fészeképítő

Télire az avarba, fák odvába vackolja be magát, vagy a földbe akár másfél méter mélyre is leásva épít fészket, jól kibéleli, és teljesen lezárja. A nyári otthonát viszont az ágak közé rejti egy-két méter magasan. Fűszálakból fonja, falevelekkel betakarja, s itt szunyókálja végig a nappalokat. Azt a fészket, amelyikben a kicsinyeit tavasszal világra hozza, pihe-puha béléssel még ki is párnázza. Télire madárfészekbe, mesterséges odúba is beköltözhet. A fészket az erdő aljnövényzetével, falevelekkel jól kibéleli, összegömbölyödik, és durmol benne tavaszig.

 

Tudtad?

A mogyorós pele a nyári hőséggel szemben is gyakran alvással védekezik. A kánikulában nyári álomba merül.